Witam ponownie w tej piękny majowy dzień. Chcę się dzisiaj podzielić z wami psychologicznym zagadnieniem jakie stoi za zadawanymi sobie pytaniami. Każdy z nas prowadzi swoisty dialog wewnętrzny ze samym sobą, zadając pytania i otrzymując na nie odpowiedzi. Jakość odpowiedzi zależy od zadanego pytania dlatego właśnie na pytaniach chcę się teraz skoncentrować.

Proces zadawania sobie pytań jest niezwykle ważny jeśli masz zamiar cokolwiek odnieść w marketingu sieciowym. Jak ważny? Wyobraź sobie sytuację, w której pracujesz przez miesiąc w MLM, a rezultaty jakie osiągasz to zero osób w zespole i może paru klientów. Wtedy zatrzymujesz się na chwilę aby pomyśleć i zadajesz sobie pytania :

Dlaczego mi nie idzie?
Dlaczego mi ludzie odmawiają?
Czemu to mnie spotyka?

Jeśli to są Twoje pytania jakie sobie zadajesz to dostaniesz analogiczne odpowiedzi :

Bo nie wyglądasz jak ktoś komu miało by się udać.
Bo ten biznes jest do bani.
Bo jesteś nieszczęściem losu, nigdy nic Ci się nie udaje.

Wiesz prawda jest taka, że każdy prowadzi ze sobą dialog wewnętrzny. I są osoby, które zadają sobie w identycznej sytuacji zupełnie inne pytania, a co za tym idzie dostają na nie inne odpowiedzi. Przykład :

Co mogę zrobić lepiej aby to wszystko ruszyło z kopyta?
Gdzie mogę znaleźć ludzi, którzy mi powiedzą „tak” i zostaną współpracownikami lub klientami?
Co muszę wiedzieć o tym biznesie aby osiągnąć znaczące wyniki?

I wiesz co się nagle stanie? Dostaniesz odpowiedzi na swoje pytania, bardzo motywujące i konstruktywne odpowiedzi ! Każdy dostanie własną odpowiedź w zależności co robił wcześniej, np:

Mogę zacząć pracować tak jak mnie uczyli zamiast robić po swojemu.
Mogę ich znaleźć tu i tu, muszę spróbować.
Powinienem zapytać kogoś z firmy o ich metody działania i wybrać najlepszą dla siebie.

To tylko przykłady podane abyś zrozumiał/a o co w tym chodzi. Cały proces zadawania pytań odbywa się świadomie, możesz to spokojnie kontrolować i zamiast demotywować się głupimi pytaniami, nakręcić się jeszcze bardziej, znaleźć działające rozwiązanie i ruszyć do przodu.

Możesz stawiać pytania które będą dla Ciebie konstruktywne albo destruktywne, wybór jak zawsze należy do Ciebie.

Nawet Robert Kiyosaki przedstawia temat zadawania pytań. Jedna osoba widząca drogie BMW patrzy, zachwyca się kształtami i myśli sobie „i tak mnie nie stać na niego”, wyłącza proces myślowy i wraca do swoich zajęć. Inna osoba patrzy na to samo BMW, patrzy, zachwyca się i zadaje sobie pytanie „co mogę zrobić” albo „jak mogę zdobyć pieniądze na zakup takiego auta” i uruchamia swoje szare komórki. Zaczyna myśleć, kombinować – dostaje odpowiedzi jak zdobyć pieniądze.

Na tym polega magia słów i pytań w dialogu wewnętrznym.

Nigdy się nie poddawaj

Zobacz także