Hej. Na pewno masz świadomość tego jak ważny jest ruch w każdym biznesie. Jest on wymagany także tutaj podczas budowania listy i sieci kontaktów. Sposobów na generowanie ruchu na witrynę jest bardzo dużo. Większość z tych metod jest darmowa. Metody płatne w postaci kampanii reklamowych Google lub Facebook są jednymi z najprostszych i najefektywniejszych. Nie mają jednak tego co posiadają metody darmowe – dźwigni. Trzeba cały czas inwestować, jeśli zaprzestaniesz – ruch zamiera.

Każda metoda ma swoje plusy i minusy. Teraz chcę zacząć od fundamentu na jakim powinno się budować kampanie promującą bloga lub inny główny serwis jakim się posługujesz. Chodzi mianowicie o pozycjonowanie się w wyszukiwarkach. Nie da się tego zrobić z dnia na dzień, ale warto zacząć to robić od pierwszego dnia w sieci. Niektóre rzeczy możesz zacząć robić zanim napiszesz pierwszy wpis. Pozycjonowanie bloga zajmie Ci przynajmniej 6-12 miesięcy, ale korzyści jakie z tego płyną są znaczące – darmowy ruch z wyszukiwarek.

Jak widzisz to proces długotrwały, na szczęście nie wymaga też dużego zaangażowania. Oto co musisz zrobić aby wybić się pośród setek tysięcy serwisów istniejących w sieci, każda z tych czynności jest „punktowana” przez wyszukiwarki.

Cały internet w zasadzie można ją sprowadzić do jednego słowa : LINKI. Kiedy powstaje nowy Blog nie prowadzi do niego żaden link, dlatego na starcie liczba odwiedzin jest dość mierna. Cała rzecz polega na tym, aby w Internecie, na innych stronach było jak najwięcej linków prowadzących na Twoją stronę.

Nie zrób czegoś głupiego w rodzaju spamu na forach wklejając linki gdzie popadnie. To jest zadanie długoterminowe i nie ma się co spieszyć.

Oto co może Ci pomóc w pozycjonowaniu Twojego bloga :

1.Zainstaluj na swoim blogu następujące wtyczki :

All in One SEO Pack – wtyczka wspomagająca widoczność blogowych postów wśród wyszukiwarek. Po zainstalowaniu na blogu, kiedy będziesz pisać nowy wpis pod nim będzie się znajdować specjalny dodatek gdzie podasz słowa kluczowe na których się opierasz

Google XML Sitemaps – tworzy mapę strony, bardzo pomocna dla pająków szperających po naszym blogu.

WordPress Related Posts – powiązane posty, wtyczka dodaje na końcu każdego wpisu kilka linków do innych wpisów wewnątrz Twojego bloga. Google lubi linki więc masz kolejnego plusa :)

Wtyczki te pomagają w pozycjonowaniu witryny, wpisów oraz ułatwiają życie pająkom wyszukiwarek (to takie programy szperające wysyłane przez Google do szukania zmian na stronach internetowych).

2.Dodaj bloga do katalogów http://www.katalogiseo.info/katalogi,VIP tutaj masz listę. Nie musisz dodawać do wszystkich. Staraj się znaleźć powiązane tematycznie z Twoim blogiem. Większość z nich jest darmowa. Polecam jednak dodanie do katalogów Onetu i Wirtualnej Polski, mają wysoką pozycję, ale dodanie do nich strony jest płatne.

http://katalog.onet.pl/

http://katalog.wp.pl/

Dodanie bloga do katalogów daje Ci linki prowadzące na Twoją witrynę o wysokiej jakości, a to z kolei podnosi jakość Twojego serwisu.

3. Wpisy na blogu powinny być wartościowe. Jeśli takie są – czytelnicy sami będą rozsiewać linki do Twojego bloga. Im więcej jest linków w sieci wskazujących na Twoją witrynę tym wyżej znajduje się w wyszukiwarkach Google. To trochę tak jakby tłum ludzi pokazywał palcem wujkowi Google gdzie ma kierować swój wzrok ;-)

4.Pisz regularnie. Wyszukiwarki chętniej pokazują aktualizowane serwisy. Ponad to – sami użytkownicy lubią kiedy wpisy pojawiają się regularnie. Jeśli piszesz 10 wpisów z rzędu i znikasz na pół roku to tak sobie nie pomożesz. Pisz regularnie i wartościowo.

5.Stwórz przyjazne adresy. W ustawieniach bezpośrednich linków panelu administracyjnego bloga ustawia się sposób w jaki mają się tworzyć linki do wpisów. Do wyboru jest :

http://www.sekretymlm.pl/?p=123

http://www.sekretymlm.pl/2010/08/20/sample-post/

http://www.sekretymlm.pl/2010/08/sample-post/

http://www.sekretymlm.pl/archives/123

Oraz tryb własny, z którego sam korzystam :

http://www.sekretymlm.pl/sample-post/

Listę wszystkich możliwych wariacji tego rodzaju znajdziesz na http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks

Ważne jest aby w nazwie wpisu były zwykłe litery i słowa. Wyszukiwarki postrzegają takie linki za bardziej wartościowego, więc kolejny plus dla Ciebie.http://www.sekretymlm.pl/?p=123  – takiego Google nie lubi, bo wygląda jak wygenerowany automatycznie przez jakiś program.

http://www.sekretymlm.pl/generowanie-ruchu-na-strone  W oczach Google jest o wiele bardziej wartościowy, ponieważ jest interpretowany jako link stworzony ręcznie przez jakąś osobę.

6.Adres domeny najlepiej z końcówką PL, no chyba, że działasz nie tylko na rynku polskim. Nie mniej jednak wtedy strona powinna mieć możliwość wyboru innych języków. Końcówka pl przyjęła się w Polsce jak rodzima, rozpoznawalna i łatwa do zapamiętania. Jeśli podacie komuś adres waszej witryny to najprawdopodobniej wpisze z końcówką pl.

Jeśli chodzi o samą nazwę domeny to dobrze jeśli w jej treści znajduje się słowo kluczowe (Twoja nisza), ale nie jest to konieczne i nie ma to wielkiego wpływu na pozycję w wyszukiwarkach. Największy mają linki prowadzące na Twoją witrynę i ich jakość.

7.Jeśli udzielasz się na forach dodaj w stopce link do swojej strony łącznie z krótkim opisem co się tam znajduje. Np. www.sekretymlm.pl – serwis poświęcony wykorzystaniu nowoczesnej technologii przy budowanie współczesnego marketingu sieciowego. Jeśli forum ma wysoki ranking to właśnie otrzymałeś darmowy link zwrotny wskazujący na Twój serwis. Warto jest się wypowiedzieć w kilku tematach na forach powiązanych z Twoją niszą, aby ta stopka się pojawiła. Podobnie jeśli forum jest często uczęszczane ktoś może kliknąć w Twój link odwiedzić Twoją witrynę. Jest to też jedna ze strategii generowania ruchu o której później nieco napiszę.

8.Możesz się wymienić linkami z innymi serwisami powiązanymi z Twoją niszą. Polega to na dodaniu odnośnika do innej strony we WPISIE na blogu. Google w większości przypadków ignoruje linki umieszczone w panelu bocznym, które prowadzą na stronę, gdzie jest link zwrotny również w panelu bocznym. Pozostaje umieszczenie takiego linku we wpisie.

Tego rodzaju linki mają dużą moc, ponieważ prowadzi ze strony o jednej tematyce do strony o podobnej tematyce. Jeśli zrobisz taki link pomiędzy stroną gdzie opisują uprawienie rzodkiewek, a prowadzeniem szkoleń biznesowych to taki link ma małą wartość w oczach Google.

9.Umieść artykuły w serwisach do przedruku artykułów. Przekładem takiego serwisu jest www.artelis.pl . Umieść tam artykuł w odpowiedniej kategorii, a na końcu dodaj stopkę z linkiem do Twojej witryny. Taki link ma podwójną moc. Odsyła ze strony o podobnej tematyce oraz jest stroną o wysokiej pozycji wśród wyszukiwarek. Pilnuj jednak aby nie wkleić tam samych linków i bezsensownej treści. Admin sprawdza każdy artykuł przed opublikowaniem.

10. Nie umieszczaj cudzych treści na blogu. To jest duplikat, który Google wykrywa i nakłada karę na taką stronę. Możesz napisać coś własnymi słowami w oparciu o to co przeczytałeś, ale nie kopiuj słowo w słowo.

11. Staraj się nie umieszczać linków do innych stron na swoim blogu jeśli sam nie masz z tego korzyści. Google ocenia to na zasadzie ilości linków prowadzących na stronę do ilości linków wychodzących ze strony.

12. Nie próbuj oszukać wyszukiwarek. W sieci są osoby, które zajmują się pozycjonowaniem serwisu w nieetyczny sposób, wykorzystując „dziury” jakich nie zauważyli programiści Google. Można tak dostać nawet pierwszą pozycję w wynikach wyszukań, ALE po załataniu „dziury” dostaniesz automatyczną kasację z wyników wyszukiwania. Pozwól aby pozycjonowanie było naturalnym procesem.

13. Kiedy używasz słów kluczowych przy pozycjonowaniu nie używaj ich zbyt często. Wyszukiwarki przywiązują wagę do używanych słów we wpisach na blogach, ale jeśli będziesz nadużywać jakiegoś słowa to Twoja pozycja zamiast rosnąć zacznie spadać. Używaj słowa lub frazy kluczowej średnio raz na 100 wyrazów lub rzadziej.

14. Dodaj sobie do stopki twojego bloga kod ze statystykami monitorującymi Google Analitics www.google.com/analytics aby wiedzieć z jakiego źródła trafiają do nas użytkownicy. W moim przypadku aż 40% ruchu pochodzi właśnie z wyszukiwarek.

Jakość czy ilość linków?

Co jest lepsze? Tak do końca nikt tego nie wie poza programistami pracującymi w Google :) Nie mniej jednak oba rodzaje linków mają znaczenie. Wszystko się liczy. O jakościowe linki często bardzo trudno dlatego pamiętaj, że pozycjonowanie bloga to zadanie długoterminowe. Najlepiej dawaj wartościową treść aby inne osoby linkowały do twojego bloga.

Nigdy się nie poddawaj

Zobacz także