Hej! Dziś przygotowałem dla was test, którego zadaniem jest pomóc wam w ustaleniu priorytetów w życiu. Ta technika ma też na celu uświadomienie jak ważna jest równowaga pomiędzy różnymi aspektami i jak ją osiągnąć. Zaczynajmy.

Weź kartkę papieru i coś do pisania. Narysuj sobie na niej duży krzyż, a każde powstałe pole podziel na połowę. Będziesz mieć 8 części. Wszystkie linie zbiegają się w jednym punkcie, od tego punktu na każdej kresce zrób podziałkę od 1 – 10. Powinno to wyglądać tak jak na rysunku poniżej.

Twoim kolejnym zadaniem jest napisanie po zewnętrznej części każdego pola, za co ono ma odpowiadać. Każdemu fragmentowi z osobna nadaj nazwę. Poniżej wymieniam 10 przykładowych zagadnień, wybierz 8 najważniejszych dla Ciebie :

-Rodzina (sprawy rodzinne, relacje z rodziną, jak się z tym czujesz)
-Pieniądze (poziom zarobków, obciążenia finansowe, poziom zadowolenia)
-Standard życia (na jakim poziomie żyjesz)
-Zdrowie ( poziom energii, siła, odporność na choroby, samopoczucie)
-Kariera (czy realizujesz się tam gdzie pracujesz, czy lubisz to co robisz, atmosfera w pracy, presja)
-Rozwój osobisty (jak dużo inwestujesz w siebie, ile edukacyjnych książek przeczytałeś w zeszłym miesiącu, na ile szkoleń rozwojowych jeździsz każdego roku)
-Rozrywka i rekreacja (ile wydajesz w miesiącu na ten cel, jak dużo czasu poświęcasz na słuchanie radia, oglądanie telewizji, chodzenie do pubów, kina, basen, spacery)
-Strefa duchowa ( jak mocny masz kontakt ze stwórcą)
-Partner/ka (czy masz partnera/partnerkę, jak się rozwija związek, ile uwagi temu poświęcasz)
-Przyjaciele ( jakie masz relacje z przyjaciółmi, jak o nich dbasz, ile spędzacie razem czasu )

Teraz każdej z opisanych przez Ciebie sekcji trzeba przypisać wartość od 1 – 10. Jeśli jedna z sekcji to np. Pieniądze oceniasz w kategorii od 1 -10 jak bardzo jesteś zadowolony ze swoich zarobków, ile Ci pozostaje z tego pod koniec każdego miesiąca. Załóżmy, że wstawiasz 6. Wówczas w tej sekcji odpowiedzialnej na pieniądze łączysz łukiem podziałkę z jednej i drugiej strony (tak jak na rysunku poniżej).

Następnie przechodzisz dalej, w kolejnej sekcji na przykład oceniasz swoje zadowolenia na 7, w kolejnej na 9 i również łączysz te odcinki zakreślając łuki.

Kiedy zakończysz 8 i ostatnią sekcję trzeba połączyć powstałe łuki ze sobą nawzajem (jak na rysunku poniżej). Pamiętaj, że rysunek tutaj jest jedynie poglądowy i Twój może wyglądać zupełnie inaczej.

Kiedy już połączysz wszystkie sekcje ze sobą – stworzysz własne koło życia.

Teraz wyobraź sobie, że montujesz swoje koło do samochodu, którym pojedziesz przez życie. Jeśli Twoje koło nie jest idealnie okrągłe to nie martw się tym, po to wykonujesz to ćwiczenie aby zdać sobie sprawę z tego gdzie trzeba pracować najbardziej, na jakim polu.

Nie chodzi o to aby wszędzie było po 10, ale o to aby wartości były jak najwyższe i WYRÓWNANE. To jest cała tajemnica równowagi życiowej. Zapisz dzisiejszą DATĘ na tej kartce i zachowaj ją. Powtórz to ćwiczenie za jakiś czas.

Możesz zastosować tę technikę również w bardziej szczegółowy sposób. Opiszę to dokładnie jutro jak to wygląda na przykładzie Marketingu Sieciowego. Bezpośredni link do tego artykułu zamieszczę (tutaj).

Nigdy się nie poddawaj.

Zobacz także