Cała masa ludzi uważa, że celem biznesu jest zarobienie pieniędzy. A prawda jest taka, że tak długo jak Twoim celem jest zarobienie pieniędzy to nie zarobisz nic. Dlaczego? Ponieważ pieniądze są efektem ubocznym czegoś zupełnie innego :) Mam tu na myśli pozyskanie i utrzymanie klienta. W przypadku naszej branży mlm trzeba też dodać do tego pozyskanie i utrzymanie partnerów.

Proste? W teorii na pewno :) W tym wpisie nie będę poruszać tematu pozyskiwania jednych i drugich, ale raczej chcę Ci pomóc zrozumieć na czym się koncentrować aby uzyskać pożądany rezultat oraz… nie odpaść z tego wspaniałego biznesu!

Koncentracja jest bardzo ważna. Nie rozpraszaj jej, trzymaj się ściśle opracowanej strategii.

To ile pieniędzy otrzymasz za wykonanie tego zadania jest ściśle związane z planem wynagrodzeń danej firmy mlm. Nie mniej jednak trzeba często zmienić sposób myślenia z pracownika na przedsiębiorcę.

I tu pojawia się kolejna sprawa. Co jest najważniejsze z punktu widzenia przedsiębiorcy? Jeśli masz przedsiębiorcze myślenie to odpowiedź nie jest trudna … płynność finansowa. Widzisz większość działających i chcących działać ludzi w mlm znika lub zawiesza swoją aktywność z tego właśnie powodu. Kończą im się środki. Biznes nie przynosi na tyle dużych dochodów aby pokryć koszty.

Aż się prosi aby ludzi w mlm w pysk strzelić za namawianie do wejścia w biznes mlm, tylko dlatego aby na nich zarobili, a nie ostrzega się o możliwych kosztach działalności.

Nagrałem nawet jakiś czas temu filmik z można by powiedzieć – refleksją dotyczącą budowania jakiegokolwiek biznesu. W drugiej części opowiadam już bardziej o internetowym biznesie (nagrywałem to dawno temu ;-) ) więc się nie zdziw, że odbiegłem  później nieco od tematu :)

Jakiś rok temu przysłuchiwałem się rozmowie jednego z partnerów firmy mlm, z którą działam z potencjalnym współpracownikiem i bardzo mi się spodobało to co powiedział. Kiedy został zapytany o koszty powiedział jasno i konkretnie : licencja startowa, produkty które wybierze aby pokazywać potencjalnym klientom, wizytówki, dojazdy i inne rzeczy we własnym zakresie będą Twoim kosztem. To jest właśnie uczciwe podejście do sprawy.

Podobnie uczestniczyłem kiedyś w webinarze u Jacka Dudzica i na zarzut, że do biznesu MLM potrzeba kasy odpowiedział „ my nie szukamy ludzi bez kasy” hehe. Też ma dobre i uczciwe podejście do budowania biznesu.

A jak to jest u Ciebie?

Zależy Ci na tym aby nie powiedzieć zbyt wiele tak bardzo, że później osoby są rozczarowane współpracą z Tobą? Jesteś nowy i nie wiesz jeszcze wielu rzeczy? To nie zwalnia Cię z odpowiedzialności… Jak nie wiesz, to powiedz, że nie wiesz, a nie zgaduj. Kłamstwo ma krótkie nogi… Boisz się nie wypaść w oczach innych osób jako totalny laik? Pytanie jest proste : bardziej wolisz być postrzegany jako świeży w biznesie czy jako kłamca? I odpowiedź na nie, zostawiam Tobie…

Nigdy się nie poddawaj.

Zobacz także