Czy wiecie, że wszystko na czym opiera się współczesny świat ludzi to sieci? Nie mam na myśli sieci jak McDonald, Żabka czy MLM. Chodzi o sieci kontaktów z osobami, które faktycznie mogą Ci pomóc w trudnej sytuacji.

Zastanów się, do ilu osób na Twojej liście kontaktów możesz zadzwonić o 3 w nocy i powiedzieć, że potrzebujesz pomocy? Ile z tych osób bez mrugnięcia okiem zrobi o co prosisz? Pewnie niewielu.

Chcę wam teraz zdradzić sekret budowania trwałych na całe życie relacji, z którego codziennie korzystam. Pewnie część z was pomyśli sobie, że to kolejny bełkot o używaniu technik manipulacyjnych :) Hehe nic z tych rzeczy. Gdybym miał ten sekret podsumować jednym zdaniem powiedziałbym „mam dobrą pamięć do tego co interesuje innych ludzi”. Tylko tyle.

Natomiast na pewno wiesz, że to nie wszystko. O tym co się kryje za „dobrą pamięcią” i jak zbieram potrzebne informacje chcę Ci przekazać w tym artykule.

Jak zdobywać informacje o innej osobie?

„Możesz zyskać więcej przyjaciół w dwa miesiące po prostu interesując się innymi osobami niż przez 2 lata próbując sprawić aby oni zainteresowali się Tobą.” Dale Carnegie

Zainteresuj się tą inną osobą. Wszystko zaczyna się od zbierania informacji, a nie od ich dawania. Zadawaj pytania. Przyjrzyj się co robi większość ludzi np. w MLM. Zupełnie odwrotnie? Czy nie jest tak, że spotykają znajomego i zasypują go masą faktów, ekscytacji o nowym biznesie i produkcie? To najszybszy i najbardziej skuteczny sposób do zanudzenia innych osób na śmierć -- mówić cały czas o sobie… Nie ma nic gorszego niż mówienie kiedy druga osoba już dawno Cię nie słucha :)

Wystrzegaj się tego jak ognia. Poniżej znajdziesz przykład na prawidłową rozmowę:

 • Co słychać?
 • W pracy do kitu, zaczynam kombinować nad założeniem swojej firmy
 • ooo a co sie stało?
 • nic takiego, po prostu mam tego dość
 • to jaką firmę chcesz założyć?
 • myślę o ogrodnictwie, dużo o tym czytałem, znam tą branżę trochę i wiem, że można w sezonie sporo na tym zarobić
 • o to świetnie, a czym dokładnie się będziesz zajmować?
 • w sumie to jeszcze do końca nie wiem, dlatego szukam w internecie jakiegoś sposobu na dofinansowanie

I kolejne pytanie, i kolejne pytanie. Drążyć temat cały czas o tej osobie. Powstrzymaj się przed mówieniem o sobie. Jeśli Cię zapyta „a co u Ciebie” odpowiedz na nie krótko i wróć do pytań. Jeśli jeszcze nie wiesz, to było pytanie z uprzejmości :) Jeśli w tym momencie zaczniesz mówić dużo o tym co robisz zobaczysz jak na twarzy tej osoby pojawi się znudzenie. To brutalne, ale prawdziwe. Jak do tego dojdzie, po prostu wróć do pytań.

To był przykład kiedy daną osobę już znasz. Jeśli mowa o zupełnie nowej, obcej osobie to ten model się nie sprawdzi. Tak, ogólna zasada interesowania się drugą osobą jest prawdziwa w 100% przypadków, ale z obcymi trzeba działać delikatniej.

Nie ma znaczenia czy mówimy o kontakcie osobistym czy nie (telefon. skype, e-mail itp..) stosuję tę samą strategię. Dwa złote pytania, które prawie zawsze działają. Do każdej rozmowy między ludźmi przydaje się empatia, czasem jakiś zwrot może Ci nie pasować -- wtedy kieruj się intuicją.

 • Czym się zajmujesz?” i wszystkie wariacje i odnogi od niego w rodzaju skąd jesteś, jak do tego trafiłeś, co planujesz dalej, czym się wcześniej zajmowałeś itp.
 • Jaki jest Twój największy problem?” to w przypadku nawiązania jakiejś (nawet najbardziej podstawowej) relacji. Uzyskania zaufania. Np. jak ktoś napisze Ci wiadomość na Facebook, że potrzebuje rady z tym i tym to masz jego zaufanie. Możesz drążyć temat i okaże się, że chociaż prosi o pomoc z blogiem dowiesz się, że uwielbia spędzać czas ze swoim psem :)

Małe wyjaśnienie. To o czym tutaj piszę to budowanie relacji na całe życie. Mówię o przyjacielskich relacjach. Czy wiesz jak długo zdobywa się nowych przyjaciół? Nie ma reguły, ale zgodzisz się jeśli powiem, że jedna rozmowa to za mało? :) Mam nadzieję, że tak. Dlatego kiedy budujesz relacje z kimś dla Ciebie ważnym (członek rodziny, ważny biznesmen, sportowiec) pamiętaj, że to zabawa na długie lata :)

Cała zabawa opiera się o zadawanie pytań. Paradoksalnie im więcej tym lepiej. Pozwól mówić tej drugiej osobie i nie przerywaj. NIE PRZERYWAJ! Ok, teraz zapamiętasz :) Słuchaj i zadawaj dodatkowe pytania w odniesieniu do tego co dana osoba mówi. Masz jedne usta i dwoje uszu. Używaj ich w tej proporcji.

W ten sposób zdobędziesz ważne informacje.

Uwaga na „Pauzy”

Kiedy można się odezwać? (dotyczy rozmowy na żywo, twarzą w twarz, telefonicznej, skype itp) Często ktoś robi pauzę aby nabrać powietrza albo zebrać myśli. To trwa 2-3 sekundy. Jeśli po tym czasie nie będzie nic mówić -- Twoja kolej. Zadaj kolejne pytanie hehe :)

Jakie informacje są potrzebne?

Teraz chcę Ci powiedzieć na jakie informacje zwracać szczególną uwagę. Dla przykładu z tego skrawka powyższego dialogu byłby to słowa kluczowe „własna firma, ogrodnictwo, zna branżę, w sezonie się zarabia, szuka dofinansowania w internecie”. Nic więcej z tej rozmowy nie wynika.

Teraz Twoje zadaniem jest to wszystko zapamiętać.

Pamięć

„Tępy ołówek jest ostrzejszy od ostrej pamięci” autor nieznany

Zgadza się. Pamięć jest ulotna. Częściej się zapomina niż pamięta. Dlatego trzeba sobie to wszystko zapisywać. Nie ma sensu zapisywać całego życiorysu danej osoby, tylko słowa kluczowe, jak te powyżej. Dla każdej ważnej osoby prowadzę swoistą kartotekę. Harvey Mackay uczył aby używać kartek i czegoś w rodzaju segregatora. Facet ma 78 lat więc mogę go zrozumieć :)

Sam używam do tego celu excela. Zapisuję sobie wszystko w komputerze. Poniżej znajdziecie link do pliku, który zrobiłem i z którego korzystam. Komputer nie zawsze mam ze sobą więc kiedy wracam do domu, zanim idę spać pytam sam siebie z kim dzisiaj rozmawiałem i zapisuje to sobie w komputerze. Im świeższa pamięć tym lepiej. Można sobie nawet w notesie zapisywać na bieżąco po spotkaniu (to nawet lepsze, bo pamięć świeża).

Poniżej znajduje się krótki film pilotażowy co gdzie wpisywać i co jaka rubryka oznacza. Jest też plik do pobrania tego ekcela. (do otwarcia wymagany jest excel lub pakiet OpenOffice -- darmowy)

[Ściągnij plik Book1]

W ten sposób, można zbudować sobie potężną sieć znajomości. Prawnicy, lekarze, przedsiębiorcy, ludzie od różnych przepisów, urzędnicy itp. Relacje międzyludzkie to najpotężniejsza broń w dzisiejszym społeczeństwie.

Traktuj tę listę jak Mafię

Są rzeczy co do których trzeba mieć pewne rozeznanie. Zapoznaj się z tym co ze swoją listą robić powinieneś, a czego nie. Być może większość z tego wyda Ci się truizmem, ale zastanów się ile razy złamałeś te zasady…

Czego nie robić ze swoją siecią kontaktów?

 • Nie zakładaj z góry, że ktoś kogo poznałeś nie ma siły przebicia i mocy. Ta osoba może mieć dojścia do osoby, która może Ci będzie w stanie pomóc z jakimś problemem w przyszłości.
 • Nie dołączaj do różnych organizacji tylko po to aby realizować własne cele (mieć dojście do różnych osób). To będzie widać jak na dłoni.
 • Jeśli komuś pomożesz i zyskasz jego wdzięczność, zachowaj ją i wykorzystaj kiedy naprawdę będziesz w potrzebie.
 • Nie odmawiaj prośbom o pomoc.
 • Nie zwlekaj z odpowiedzią na telefon/e-mail itp.
 • Nie zapomnij o osobistym kontakcie (smsy na święta i urodziny nie wystarczą)
 • Nawet jeśli znasz odpowiedzi -- nie zapomnij zadawać pytań.
 • Rozróżnij swoją sieć kontaktów od sieci MLM. Tak, niektóre rzeczy się będą pokrywać, ale pamiętaj, że sieć MLM jaką zbudujesz nie jest Twoją siecią kontaktów, o której tu mowa.

O czym zawsze pamiętać?

 • Zawsze bądź na weselach, urodzinach, pogrzebach, imieninach, odznaczeniach, spotkaniach klasowych, spotkaniach barowych. Ludzie zawsze będą pamiętać kto był, a kogo nie było.
 • Małe rzeczy znaczą najwięcej. Nawet zwykłe dziękuję za radę na jakiś temat działa niesamowicie na budowanie więzi.
 • Jak jesteś w czyimś mieście i nie masz czasu na spotkanie -- zadzwoń, że przyjechałeś. Poproś o polecenie jakiejś knajpy jeśli masz zamiar coś zjeść. Przy następnym kontakcie wspomnij, że jedzenie było super, podziękuj za polecenie tego miejsca.
 • Fajnie jest gratulować komuś jak wszystko idzie jak po maśle. Pamiętaj aby skontaktować się także kiedy dana osoba jest w dołku.
 • Informuj na bieżąco członków swojej sieci o dużych zmianach jakie u Ciebie zaszły. Np. Przyłączyłeś się do nowej firmy. Daje to możliwość pozostawania w kontakcie oraz daje możliwość tym osobą powiększenia ich sieci znajomości.

Już za późno… / Za wcześnie…

Nigdy nie jest za późno, ani nigdy nie jest za wcześnie aby rozpocząć budowanie takiej sieci.

„Nie trzeba być wielkim aby zacząć, ale trzeba zacząć aby być wielkim” Zig Ziglar

To z czego sobie wielu ludzi nie zdaje sprawy, to fakt, że nikt nie wie co będzie jutro. Ale bez wątpienia będzie ona oparta o kontakty jakie zrobisz dzisiaj. Dlatego nie zrażaj się obecną sytuacją w jakiej możesz być. Budowanie takiej sieci znajomości to jak budowanie biznesu. To zadanie dla wytrwałych.

Nigdy się nie poddawaj

Zobacz także