Przygotowałem ten artykuł dla osób szukających informacji czym w zasadzie jest MLM. Czy jest to piramida? Czy jest to sprzedaż bezpośrednia?

Na początek coś o MLM. Idea Marketingu Sieciowego (MLM) narodziła się ponad 50 lat temu kiedy to paru przedsiębiorców szukało lepszego sposobu na dotarcie do klienta. Tak narodził się marketing partnerski (sieciowy), szeptany. Opierający się na poleceniach produktu przez samych klientów. Zrezygnowano w ten sposób z reklam w tradycyjnej formie. Jedna osoba nie jest w stanie opowiedzieć o produkcie tysiącom ludzi dziennie, dlatego stworzono dodatkowy system wynagrodzeń z sieci dystrybutorów.

Osoby działające w takiej sieci w zasadzie działają dla siebie. Założyciel firmy MLM nie zatrudnia nikogo, nie opłaca jego Zusu, nie odprowadza jego podatków itp. Są natomiast rzeczy, które taka firma musi opłacić, są to np. specjaliści od materiałów reklamowych, copywriterzy, serwery, dokumentacje, materiały szkoleniowe, sprzęt komputerowy itp. Teraz pojawia się pytanie : dlaczego przystąpienie do MLM kosztuje X złotych, wykupienie licencji lub pakietu startowego? Mnie się wydaje, że przyczyny są dwie.

Pierwsza to opłaty jakie firma musi dokonać w związku z przystąpieniem jako partner do biznesu. Wysłanie materiałów szkoleniowych, edukacyjnych, stworzenie i utrzymanie indywidualnej strony internetowej, skrzynki pocztowej itp.  Załóżmy, że do klasycznej firmy ( gdzie są reklamy, punkty dystrybucji, magazyny itp.) zostaje zatrudniona osoba na stanowisko przedstawiciela handlowego, ale w pierwszym miesiącu nie zrealizował on obrotu wymaganego przez pracodawcę. Co zrobi pracodawca? Zwolni taką osobę. Jeśli nie od razu to wkrótce, aby nie generowała kosztów dla firmy (pensja, opłaty skarbowe itp.). Opłata licencyjna w systemie MLM to swego rodzaju zabezpieczenie dla firmy. Jeśli osoba, która dołącza do systemu nic nie zarobi ( a tym samym firma nie zarobi) to koszty związane z taką osobą są niwelowane przez tą opłatę.

Druga przyczyna dla, której jest opłata licencyjna to po prostu przesiew. Prawda jest taka, że jeśli ktoś nie rozumie idei MLM, nie widzi potencjału, nie ma wizji dla siebie to jedyne co widzi to opłata licencyjna, mówi piramida, akwizycja, bieganie od drzwi do drzwi itp. To fantastycznie – nie nadajesz się do biznesu działającego na zasadzie MLM.  Networkowcy to wiedzą i dlatego nie poświęcają w ogóle czasu na przekonywanie takich osób do swoich racji – to się zwyczajnie mija z celem.

Ale ok, wracając do tematu. Czym w istocie jest piramida, piramida finansowa? Najprościej tłumacząc – piramida to organizacja, do której przyłączenie się wymaga wpłacenia X złotych i nie posiada żadnych produktów albo pseudo-produkty (raporty). W Polsce za stworzenie piramidy grozi 7 lat więzienia. Gdyby MLM był piramidą, to czy wciąż by istniała? Z pewnością nie. W Polsce działa wiele firm opartych o Marketing Sieciowy rozprowadzających różnego rodzaju usługi od usług finansowych po kosmetyki i innowacyjne technologie. Często są to produkty o znacznie lepszej jakości, niższej cenie i w zasadzie niedostępne nigdzie indziej poza siecią dystrybucyjną firmy. Ostatnio przeczytałem we Wprost był artykuł poświęcony firmom MLM i z badań wynika, że 10% polaków regularnie korzysta z produktów i usług firm opartych o Marketing Sieciowy. Daje do myślenia?

„No dobrze ale to praca na kogoś na górze, może to nie jest piramida ale to takie drzewko gdzie ja jestem na samym dole” – czasami słyszę. Ok  pokaż mi firmę gdzie nie ma „drzewka”. Czy tego chcesz czy nie zawsze robisz coś dla kogoś, jeśli prowadzisz własną firmę lub jesteś samo zatrudniony pracujesz dla klientów, pracujesz na wypłaty dla swoich pracowników. Zawsze komuś służymy, pytanie tylko co Ty z tego masz?

Czy MLM to sprzedaż bezpośrednia? I tak i nie. Dlaczego? Ponieważ konstrukcja Marketingu Sieciowego opiera się na pozyskiwaniu niewielkiej ilości klientów i pomocy sponsorowanym osobom zrobić dokładnie to samo co Ty. Czy jest to ciągła sprzedaż produktów? Na pewno nie ciągła. W firmie MLM nikt nie zmusi Cię abyś każdego dnia miał pozyskać 20 klientów albo zrobić w danym miesiącu obrót na kwotę X złotych. Magia MLM to dźwignia. Dźwignia to budowanie zespołu. Dlatego właśnie klienci – chociaż oni są najważniejsi – nie zrobią z Ciebie milionera jeśli nie będziesz budować dźwigni. Dźwignia to już temat na następny artykuł, w którym rozwinę nieco tę myśl.

Nigdy się nie poddawaj

Zobacz także