kelpsydraJakiś czas temu czytałem na portalu GoldenLine jak ludzie sprzeczają się kiedy najlepiej jest wejść w daną branżę, firmę i czy w ogóle ma to jakieś znaczenie. W większości przypadków każdy bronił status quo swojej firmy, że ich aktualna faza jest najlepsza ale było też paru politycznie poprawnych, którzy twierdzili, że można zarobić w każdym mlm niezależnie od tego kiedy się zacznie.

Kiedyś pisałem artykuł o 3 fazach rozwoju firm, jeśli nie wiesz o czym mowa to zapoznaj się z tamtym artykułem (link).

Tak czy inaczej czas wejścia w biznes ma znaczenie i to bardzo duże. Dlaczego?

Dam Ci prosty przykład.

Parę tygodni temu oglądałem późnym wieczorem film w telewizji. Pewnie wiesz jak to jest kiedy najdzie Cię ochota na zjedzenie czegoś konkretnego, gorzej jak tego nie masz w domu :) Bardzo miałem ochotę na zjedzenie Nutelli (taka masa czekoladowa w słoiku). Przeszukałem szafki, lodówkę – nie ma. Musiałem to kupić, stanowiło to jednak pewne wyzwanie… bo była sobota i dochodziła już pierwsza w nocy :) Tak jak się domyślasz, wszystko już pozamykane. Nie wiem czy znasz to uczucie jak czegoś bardzo chcesz i nic Cię nie może zatrzymać zanim tego nie dostaniesz … tak wtedy było. Pierwsza w nocy, wsiadam w auto i szukam otwartego sklepu z moim przysmakiem :) Cała historia miała jeszcze kilka epizodów, których teraz Ci oszczędzę. W każdym razie cel osiągnąłem, przed 3 rano siedziałem z powrotem w domu zajadając czekoladę ;-)

Cel osiągnięty? A i owszem :)

Teraz pytanie : czy gdybym poszedł rano na drugi dzień do pobliskiego sklepu po ten sam produkt, czy nie zajęłoby mi to 15 minut zamiast 2 godzin?

W każdym przedsięwzięciu jest okres kiedy mniejszym wysiłkiem można osiągnąć ten sam efekt zwyczajnie działając w odpowiednim czasie.

Dlatego uważam, że czas kiedy podejmujesz działania i wejdziesz w biznes MA ZNACZENIE dla czasu kiedy i jakim wysiłkiem osiągniesz swój cel.

Dosyć często osoby działające w w firmach o sędziwym wieku (faza 3 rozwoju) narzekają, że już wszyscy wiedzą czym jest firma X, słyszeli o niej albo co zabawniejsze już w niej są. Frustruje ich fakt, że chociaż rozwijają grupę cały czas – dzieje się to powoli, awansują powoli, a często pracują ciężej niż ich koledzy z firm pokrewnych.

Czy zatem zmiana firmy jest najlepszym rozwiązaniem?

Niekoniecznie. To już sprawa indywidualna. Niektórzy lubią wolniejsze tępo, mają inny rytm pracy i lubią bezpieczeństwo jakie dają firmy z fazy trzeciej. Są i tacy, którzy rezygnują z takich firm po pewnym czasie na rzecz innych gdzie mogą się szybko rozwijać i wykorzystać pewien trend. Najważniejsze jest moim zdaniem to aby decyzja była świadoma i nie wynikała z tego, że trafiłeś do danej firmy przypadkiem. Jeśli po pewnym czasie stwierdzisz, że coś nie jest dla Ciebie, po co się dalej męczyć? Jest dużo opcji do wyboru…

Czy warto jest czekać na dobre warunki do startu w danej firmie?

Jeśli już się zdecydowałeś na wejście, po co czekać?

Jak pokazuje przykład z gonitwą po mieście za czekoladą o pierwszej w nocy i ogólnie historie osób, które czekały na „lepsze czasy” – zdecydowanie czekanie na idealne warunki NIE JEST dobre jeśli chcesz coś osiągnąć. Warunki nigdy nie są idealne i nigdy idealne (dla Ciebie) nie będą. NIGDY nie będzie tak, że będziesz mieć odpowiednią ilość czasu na działanie w biznesie, NIGDY nie będziesz mieć odpowiedniego zaplecza wiedzy i finansów aby zacząć i wreszcie … NIGDY nie zaczniesz, czekając na właściwy moment. Pójdziesz spać, a na drugi dzień stwierdzisz, że już tak bardzo nie masz ochoty na czekoladę i nie jest to warte nawet tych 15 minut do najbliższego sklepu.

Pewnie wiesz już że ten biznes w dużej mierze opiera się o opowiadanie historii. Jaką historię chcesz opowiadać swoim partnerom? Że czekałeś miesiące lub lata na zaistnienie dobrych warunków na start i wtedy wszedłeś w biznes; czy może wolisz powiedzieć, że nie byłeś nawet dobrze przygotowany, nie miałeś pieniędzy ani specjalnie czasu na zajmowanie się dodatkowym przedsięwzięciem, ale tak bardzo chciałeś coś zmienić w życiu, że nie chciałeś dłużej zwlekać… Jeśli chcesz opowiadać pierwszą historię to wiedz, że Twoi ludzie też będą taką opowiadać, bo będą brać z Ciebie przykład i czekać na super moment :)

Warto jest jednak przemyśleć najbliższe działania. Nie działać wyłącznie pod wpływem jakiegoś impulsu, ale rozważyć i inne rzeczy takie jak perspektywy dalszego rozwoju i najbliższej przyszłości po związaniu się z konkretną firmą czy branżą.

Czasami ktoś się pyta co myślę o firmie X i czy warto jest się teraz angażować…

Musisz sobie sam odpowiedzieć na to pytanie, bo dla każdego działającego w marketingu sieciowym są inne priorytety.

It is your life

Nigdy się nie poddawaj

P.S. Chroń Ziemię, to jedyna planeta na której występuje czekolada ;-)

Zobacz także