Często widuję w sieci nowe blogi, postawione na różnych platformach (onet, bloger, wordpress itd) i 95% z nich ma podstawową domenę. Czyli np adres bloga wygląda tak : http://kowalski.wordpress.com.  Nie ma w tym nic złego jeśli jest to powiedzmy 7 dzień działalności. Sam też polecam najpierw założyć darmowego bloga i zobaczyć jak to jest jest. Jak się spodoba to założyć płatnego bloga z własną domeną.

Niestety ale znaczna część tych serwisów przez dłuższy czas tego nie robi i jest to fatalne w skutkach. Zastanawiasz się pewnie dlaczego.

Powód jest tylko jeden. Google.

Pozwól, że Ci to wyjaśnię

Kiedy zakładasz swojego bloga, stronę czy cokolwiek tworzysz w sieci – Google zbiera dane z tych stron. Mają oni specjalne programy nazywane pająkami, które szperają po internecie w poszukiwaniu nowych lub aktualizowanych treści. Następnie wszystkie te informacje są magazynowane na serwerach Google aby można było łatwo i szybko coś wyszukać kiedyś wpisujesz www.google.pl . Od tego są te pająki.

Teraz kiedy prowadzisz swojego bloga już kilka miesięcy z takim darmowym adresem, Google indeksuje Cię i całą Twoją kampanię promocyjną, wszystkie linki jakie zamieścisz w sieci i zapisuje w swojej bazie.

Google wie, że na stronie http://kowalski.wordpress.com są takie i takie treści, na tym i na tym forum są linki do tego bloga, są komentarze, podstrony itp itd.

To jest ok. Tak działa Google i tak ma działać.

W czym zatem jest problem?

Jeśli po pewnym czasie (im później tym gorzej) zdecydujesz się na zmianę swojego adresu na własny – prywatny. Wykupisz sobie nazwę powiedzmy -> www.jankowalski.pl to cała Twoja praca, całe pozycjonowanie bloga, wszystko idzie na marne…

Ponieważ Google nie rozróżnia, że to dalej Twój blog, ten sam. Dla nich liczą się adresy, linki. Google bazuje na linkach od początku swojego istnienia.

Jeśli prowadzisz bloga już jakiś czas (przynajmniej miesiąc) rozważ poważnie zakupienie domeny, która już będzie Twoja tak długo jak będziesz opłacać abonament. Płatną domenę również można dołączyć do darmowego serwera i dalej sobie blogować i pozycjonować już TWÓJ adres. Kiedy zdecydujesz się przenieść na płatny serwer (czyli full wypas :) ) domenę zabierasz ze sobą. Darmowej domeny nie ruszysz.

Domenę (adres www) możesz kupić w dowolnej firmie hostingowej. Tutaj mogę Ci polecić 2 sprawdzone przeze mnie i znajomych informatyków – Netmark.pl oraz Linuxpl.com. W Netmarku i w Linuxie ceny są podobne i zamykają się w 20zł za pierwszy rok i 55zł za każdy następny.

Możesz też spróbować poszukać innych firm, jest ich całkiem sporo. Ale mimo wszystko pamiętaj aby działać z głową.

Nigdy się nie poddawaj.

Zobacz także