Hej. Chcę się z wami podzielić 2, a w zasadzie 3 technikami generowania ruchu na stronę i jakie zauważyłem rezultaty działania tymi metodami po około 2 miesiącach. Chodzi mianowicie o pisanie artykułów do przedruku, udzielanie się na forach i blogach.

Pierwszą strategię (artykuły) omówiłem bardzo szczegółowo już wcześniej dlatego nie będę do tego teraz wracać. Opiszę jedynie rezultaty działań i pozostałe strategie oparte o fora i inne blogi.

Fora

Udzielanie się na forach dotyczących Twojej niszy ( w moim przypadku marketingu sieciowego) ma za zadanie przedstawienie Cię w roli znawcy tematu. Dajmy na to, że trwa dyskusja na temat systemów wynagrodzeń w marketingu sieciowym. To co ja robiłem to szukałem w sieci informacji na ten temat (swoją drogą wtedy nawet nie wiedziałem, że różne plany marketingowe mają swoje unikalne nazwy :) ) i zaczynałem brać udział w dyskusji w konstruktywny sposób rzecz jasna.

Idea takiego działania jest taka, że w tzw. stopce umieszcza się link do swojej strony i jeśli ktoś kto czyta dany temat i wypowiedzi, uznaje je za coś rzeczowego i wartościowego, będzie chciał dowiedzieć się więcej na dany temat za pośrednictwem serwisu jaki prowadzisz. Czytałem kiedyś, że Piotr Majewski zaczynał w podobny sposób generując darmowy ruch na swoje strony internetowe.

W teorii wygląda to pięknie w praktyce wygląda to nieco inaczej. Myślę, że to nie tylko kwestia samej treści na forach ale ogólnego podejścia internautów do wypowiedzi na forach i bezpańskich artykułów w sieci. Zwyczajnie nie jest to już tak efektywne jak jeszcze kilka lat temu i spotkałem się z podobną opinią wśród osób w USA zajmujących się generowaniem darmowego ruchu.

Moim zdaniem największą wadą prowadzenia marketingu na forum jest czas. Pomijając już to, że różni ludzie piszą na forach (i często nie mają o temacie bladego pojęcia) to czas jaki trzeba poświęcić na przeczytanie wpisów poprzedników, być na bieżąco z wydarzeniami na forum, ciągła notyfikacja na skrzynkę e-mailową po prostu się nie opłaca przy ruchu na stronę jakie możesz z tego uzyskać.

Jest jeszcze jeden mankament. Jedno z najpopularniejszych i najlepiej modernizowanych for ze spamu, a także o najszerszej tematyce (wiele nisz) forum GoldenLine.pl zabrania dodawania stopki przy wpisach. Innymi słowy – nie ma linku zwrotnego.

Ok. tyle o wadach, teraz zalety. Wcześniej opisywałem zasadę długoterminowego działania przy budowaniu PR (PageRank – popularności strony wśród wyszukiwarek). W późniejszym czasie to z wyszukiwarek będzie najwięcej ruchu na stronę (40-60%) dlatego warto pozycjonować stronę już od początku.

Fora są jednym z najlepszych miejsc gdzie można sobie dopomóc w tym ze względu na linki zwrotne i to, że fora mają wysoki PR więc wartość takich linków jest bardzo duża. Dlatego też warto się tym zainteresować. Znajdź fora powiązane ze swoją niszą (marketing sieciowy, fotografia, wspinaczka górska lub inna nisza, którą prowadzisz), a następnie załóż sobie na nich konto (3-4 najpopularniejsze fora wystarczą) , dodaj stopkę do podpisu w ustawieniach danego profilu i udzielaj się w danym temacie.

Raz w tygodniu na każdym forum przez około 2 miesiące i później jeśli jeszcze chcesz. Każdy temat ma swoje strony (kiedy jest za dużo wpisów w temacie pojawiają się strony pierwsza, druga, … czterdziesta). Staraj się umieszczać swoje komentarze na stronie pierwszej lub drugiej. Pająki wyszukiwarek niechętnie szperają dalej, więc to byłaby tylko strata czasu pisanie wiadomości na 40 stronie jakiegoś tematu w celu uzyskania linku zwrotnego.

W tej zabawie chodzi o linki i o niewiele więcej. Oczywiście trzeba też coś dać od siebie – coś wartościowego wnieść do wypowiedzi. Jeśli tego nie zrobisz prędzej czy później modernizator „przytnie Ci skrzydła”. Także zero spamu, zero lania wody – wartościowe wypowiedzi wyłącznie.

Artykuły

Podobnie sprawa wygląda przy marketingu opartym o artykuły. Jak to robić pisałem wcześniej w każdym razie tutaj zabawa też opiera się głównie o linki.

Serwisy do przedruku artykułów (podobnie jak popularne fora) mają wysoki PageRank (PR). Dzięki temu kiedy wkleisz tam swój artykuł i podlinkujesz kilka wpisów u siebie, albo po prostu stronę główną zyskasz w „oczach” wyszukiwarek. Pomimo, że uważam iż serwis Artelis.pl jest najlepszym u nas w Polsce do publikowania artykułów to mimo wszystko warto umieścić ze 2-3 artykuły w pozostałych serwisach dla samych linków zwrotnych.

Kiedy napiszesz swój artykuł – umieść na jego końcu 2 linki (jeszcze w treści) „przeczytaj także :” i tutaj 2 link do 2 odrębnych artykułów u Ciebie na blogu oraz w stopce podaj Imię Nazwisko (nie podawaj e-miala chyba, że lubisz spam…) i link do strony głównej. Od tego są wyjątki. Jeśli w Twoim całym artykule znajdują się już jakieś linki wychodzące to nie umieszczaj tych 2 na końcu. Staraj się jednak nie umieszczać w treści żadnych linków jeśli to możliwe, a jedynie pozostawić te 2 na końcu + stopka z nazwiskiem i adresem głównym bloga.

Blogi

Pozostały jeszcze blogi powiązane z Twoim. Komentowanie wpisów na nich. Na wstępie zaznaczę, że kiedy podje się w komentarzu imię, adres e-mail i stronę www, to link taki dla wyszukiwarek ma wartość zerową. Nie jest indeksowany dlatego można by wyjść z założenia, że nie ma sensu się w to bawić.

Jest tutaj podobna sytuacja jak w przypadku pisania na forach, ale ma tą zaletę, której obecnie nie daje forum. Chodzi o poczytność. Wpisy na blogach w 90% przypadków stanowią skumulowaną w jednym tekście wiedzę na dany temat (pozostałe 10% to opinie). Komentując wpis na czyimś blogu i zostawiając adres www sprawiasz, że osoby, które przeczytają to w przyszłości będą się zastanawiać kto Ty jesteś, że możesz napisać coś takiego i klikają na link. Dla wyszukiwarek nie ma wartości, ale dla użytkowników działa w 100% :)

Kolejny i myślę nawet ważniejszy aspekt dodawania komentarzy na innych blogach powiązanych tematycznie to … właściciele tych blogów. Gwarantuję Ci, że jeśli mają mniej niż 50 komentarzy dziennie zainteresują się osobą, która komentarz zostawiła i zobaczą jej stronę. Twoją stronę. Napisz później kolejny komentarz, aby przypomnieć że istniejesz. Wejdzie ponownie i tym razem zobaczy, że poczynione zostały znaczne postępy. Włączy subskrypcję dla Twojego bloga, zapisze się na listę, ponieważ będzie ją interesować Twój postęp, Twoja wiedza i umiejętności.

Pamiętaj, że prowadzenie biznesu to zadanie długoterminowe. Nawiązuj relację nawet z Twoją konkurencją o ile nie odnosi się do Ciebie z pogardą (siebie też trzeba szanować). Widziałem już kilka razy (i to nie tylko w marketingu sieciowym) jak osoby z konkurencji przechodziły do innej firmy z całym zapleczem tylko dlatego, że została zbudowana dobra relacja.

Podsumowując, udzielaj się na blogach – to najszybszy sposób na zdobycie 20-30 regularnych czytelników na starcie. Udzielaj się co jakiś czas na forach związanych z Twoją niszą i napisz około 15-20 artykułów z linkami do bloga w czasie około 1-2miesięcy i umieść w serwisach do przedruku.

W mojej opinii nie ma sensu działać masowo i skupiać się na tych wymienionych strategiach. Jest wiele innych i lepiej się sprawdzających.  U mnie z  samego Facebooka w ciągu jednego dnia generuje się obecnie tyle ruchu ile wygenerowałem przez ponad 40 dni działania według powyższych strategii. Być może ktoś z was ma inne rezultaty, jeśli tak jest, proszę podziel się tym w komentarzu i napisz co dokładnie zrobiłeś lub zrobiłaś.

Nigdy się nie poddawaj

Zobacz także