Podczas czytania kolejnej publikacji Kevina Hogana natknąłem się na ciekawe porady jakich udziela w związku z własnym wyglądem. Kilka rzeczy mnie rozbawiło, niektóre zaszokowały, ale do większości podszedłem z wielką pokorą, ponieważ rady są naprawdę dobre.

Wiele osób profesjonalnie zajmujących się sprzedażą popełnia te błędy i traci przez to masę pieniędzy. Co ciekawe płeć piękna może znacząco wyskoczyć ponad mężczyzn w sprzedaży jeśli zastosuje się do tych zasad na takim samym poziomie co mężczyźni. Women Power :)

O czymś takim jak pierwsze wrażenie pewnie słyszałeś nie raz, ale czy wiesz dokładnie na czym ono polega? Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić aby podnieść swoją atrakcyjność przy pierwszym podejściu.

 1. Kobiety: Nigdy nie ubieraj się sugestywnie lub uwodzicielsko. Zwiększysz przez to czas interakcji z inną osobą, ale zmniejszysz swoją skuteczność. Małe bluzki i mini spódniczki odpadają (hmm co za szkoda ;-) ).
 2. Kobiety: Jeśli nosisz duży pierścionek zaręczynowy i wybierasz się na spotkanie, na którym będzie kobieta, zdejmij go. Zostaw jedynie obrączkę. Będziesz mieć problem coś sprzedać jeśli twój pierścionek będzie większy od pierścionka klientki.
 3. Kobiety: Jeśli twoje paznokcie są dłuższe niż 50% przytnij je aby zwiększyć swoją efektywność. Zbyt długie paznokcie są źle odbierane przez mężczyzn i kobiety.
 4. Kobiety i Mężczyźni : Jeśli twoje paznokcie nie są czyste i zaokrąglone – zafunduj sobie manicure. Paznokcie są obszarem, na który kobiety i mężczyźni w czasie rozmowy najczęściej patrzą. Profesjonaliści mają zawsze dobrze wyglądające dłonie.
 5. Kobiety i Mężczyźni : Jeśli nosisz okulary, zazwyczaj małe szkła są lepsze od dużych. Lepsze jednak są soczewki kontaktowe (o ile Cię nie irytują za bardzo). Okulary pogarszają efektywność prezentacji.
 6. Mężczyźni i kobiety : Trzymaj wagę. Jeśli masz 20% większą wagę powyżej przeciętnej dla swojego wieku i wzrostu stracisz nieco na wiarygodności. Szczuplejsi mają lepsze rezultaty.
 7. Mężczyźni : Zarost na twarzy w prawie każdym przypadku pogarsza twój odbiór. Jeśli masz brodę powinieneś ją ściąć. Nie ma facetów z brodą na liście 100 najlepszych profesjonalistów. Jeśli masz wąsy zapytaj kilku mężczyzn i kobiet co o tym myślą. Niektórzy dobrze wyglądają z wąsami, ale w większości przypadków pogarszają one twoje rezultaty.
 8. Mężczyźni i Kobiety : Włosy w uszach i w nosie mogą wywoływać uczucie obrzydzenia u wielu osób. Jeśli spojrzysz w lustro i zobaczysz jakieś włosy to je usuń i pilnuj aby nie urosły.
 9. Kobiety : Makeup, który jest delikatny i nie odwracający uwagi. Jeśli tak jest stracisz wielu klientów. Staraj się być jak najbardziej naturalna.
 10. Mężczyźni i Kobiety : Zęby powinny być białe i czyste przed jakimkolwiek spotkaniem. Jeśli masz żółty osad na zębach, wyczyść go.
 11. Mężczyźni : Długość włosów. Jeśli są dłuższe niż zakrycie szyi z tyłu, spadnie Ci efektywność. Długie włosy mogą dobrze wyglądać ale nie są odbierane poważnie.
 12. Mężczyźni i Kobiety : Ubieraj się jak osoba, z którą będziesz rozmawiać + 10%. Jeżeli osoba ta ubiera się konserwatywnie – ubierz się konserwatywnie. Jeśli idziesz do klienta „na luzie” – ubierz się „na luzie”. (Czasami widuję osoby, które idą do swoich znajomych – zamiast jak zawsze w koszulce ubierają garnitur… a wystarczy założyć jakąś elegancką koszulę).
 13. Mężczyźni i Kobiety : Kiedy jesteś w marynarce nic nie może się znajdować w zewnętrznych kieszeniach poza elegancko ułożonymi chusteczkami. Żadnych długopisów, kalkulatorów, kluczy do samochodu.
 14. Mężczyźni i Kobiety : Twoje buty powinny błyszczeć i wyglądać na nowe.
 15. Mężczyźni i Kobiety : Biżuteria. Mężczyźni nie powinni nosić niczego poza zegarkiem i obrączką. Kobiety nie powinny nosić niczego poza zegarkiem, obrączką lub pierścionkiem zaręczynowym, wąskim naszyjnikiem i broszką. Kolczyki, które będą małe i nie będą rozpraszać uwagi są akceptowalne. Dla facetów kolczyki odpadają :)
 16. Mężczyźni i Kobiety : Bierz prysznic każdego ranka i utrzymuj fryzurę w nieskazitelnym stanie.
 17. Mężczyźni : Jeśli nie jest to absolutnie koniecznie twoja teczka powinna pomieścić maksymalnie dwa tomy encyklopedii Britannica (Każdy tom liczy około 400 stron).
 18. Kobiety : Duże torebki odpadają. Nigdy nie pokazuj się na rozmowie z wielką torebką. Jeśli tak uczynisz, będziesz wyglądać na niezorganizowaną. Noś ze sobą tylko to co jest Ci konieczne w ciągu dnia. Wszystko inne trzymaj w samochodzie albo w domu.
 19. Mężczyźni : Twój garnitur powinien być dobrze dopasowany. Jeśli zapniesz wszystkie guziki, powinieneś być w stanie trzymać zaciśniętą pięść pomiędzy pępkiem, a guzikami i czuć się wygodnie. Jeśli nie możesz swobodnie wcisnąć pięści to marynarka jest za mała.
 20. Mężczyźni : Twoje spodnie powinny sięgać podeszwy butów. Nie powinny tarzać się po ziemi albo być na skarpetach. Powinny poprawnie dotykać butów. Wszystko co jest niezwykłe będzie Cię kosztować utratą efektywności.

Mam nadzieję, że i dla Ciebie znalazła się przynajmniej jedna rada, którą możesz wykorzystać od zaraz.

Nigdy się nie poddawaj

Zobacz także